Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“.
Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.
Българското дуо Woomb е сред 15-те имена, номинирани за наградите Music Moves Europe, показва официалният сайт Мmeawards.eu.
Новината е съобщена по време на Ирландската музикална седмица в Дъблин и едновременно – на музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect – в Бърно.
Номинирани са още артисти от Швеция, Италия, Норвегия, Финландия, Испания, Ирландия, Белгия, Чехия, Дания, Нидерландия, Естония, Австрия, Франция и Германия.
Петима изпълнители ще бъдат избрани за победители от международното жури и ще получат 10 000 евро, а носителят на голямата награда на журито – и допълнителен ваучер за турне на стойност 5000 евро. Победителят в категорията MME Choice Award ще получи 5000 евро.
Церемонията ще се състои на 16 януари 2025 г. п
Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.
„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.
Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната
В Самоков ще бъдат отбелязани 140 години от рождението на художника Павел Францалийски, съобщиха от Историческия музей - Самоков.
Акварелната изложба ще бъде официално открита на 19 август (понеделник) в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“.
Събитието е част от празника на планинската община. Същата вечер по-късно пред културната институция ще се състои и традиционната „Вечер в музея“, с концерт на Орлин Павлов, Еделина Кънева и Видинската филхармония.
От музея ще представят и издание от „Галерия Самоковски художници“. Това е каталог, който от музея периодично посвещават на самоковски художник.
Както информира, тази година календар, който Община Самоков издаде, бе посветен на Павел Францалийски.
Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.
По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест
Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.
Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени трио маймуни, люлеещи се на моста на метростанция „Брик лейн“ в Източен Лондон.
Концерти, изложба и спортен празник са включени в програмата за празника на Твърдица - Петковден, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Празничните прояви ще започнат на 11 октомври на градския стадион, където ще се състои спортен празник "Децата на Твърдица спортуват" с участието на ученици от Средно училище "Неофит Рилски" и деца от детските градини "Щастливо детство" и "Васил Левски".
На 12 октомври в читалище "Св.Св. Кирил и Методий" ще бъде открита археологическа изложба "Богатства от могилата" на Исторически музей - Твърдица. В читалището ще бъде представен концерт "Обич и песен" с участието на Силвия Кацарова, Мая Нешкова, Йорданка Христова, Мими Иванова и Развигор Попов.
Празничният Петковден ще започне с литургия в храм "Св. Петка", на централния площад "Свобода" сутринта ще отвори врати базар на изкуствата, а в следобедните часове на пл
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Изложба на Гергана Змийчарова и Петринел Гочев, наречена "Неравноделни" беше открита тази вечер в закритата галерия на Българския културно-информационен център в Скопие.
Творческият тандем, който има съвместни проекти и в областта на театъра и киното, представя в Скопие 60 творби - фотография, графика, живопис, скулптура, които публиката може да види до средата на януари 2025 г.
„Това, което запали интереса ми, е, че изложбата всъщност е една любовна история, защото Гергана Змийчарова и Петринел Гочев са не само творчески тандем, но и семейство. Тъкмо затова и много хора могат да се припознаят в нея”, каза директорът на Българския културно-информационен център в Скопие Антония Велева, откривайки изложбата.
„Ние работим в различни ателиета и когато подредихме изложбата сякаш за пръв път видях работите на Гергана, а
„Киномания“ представя част от филмите в тазгодишното си 38-о издание, които ще имат прожекции в зала 1 на НДК.
Ден след откриването на фестивала, на 14 ноември, е българската премиера на „Гладиатор 2“ на Ридли Скот. Пол Мескал е в ролята на Луций, племенник на Комод, антагониста от оригиналния филм, изигран от Хоакин Финикс.
В поддържащи роли участват Педро Паскал в ролята на Марк Акаций, римски генерал, тренирал под командването на Максимус; Дензъл Уошингтън в ролята на Макрин, богат властник в Рим, който държи конюшня с гладиатори за спорт и много други.
На 22 ноември е прожекцията на „Берлингуер. Голямата амбиция“ – филмът, който ще открие 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври. Един от най-интересните автори на съвременното италианско кино, Андреа Сегре прена
В България e най-голямата неяпонска група автори на кири-е в целия свят. Това каза в интервю Ани Иванова, организатор и куратор на изложбата "Природна хармония", която представя творби на японското хартиено изкуство кири-е.
Тя е подредена в Художествена галерия "Илия Бешков".
Иванова разказа, че кири-е е японско изкуство, което започва още от седми век. То е внесено от Китай, като с него са се правили шаблоните за декорация на кимона и други текстилни произведения. След Втората световна война в Япония започва да се използва като техника. "Така както някои автори работят с акварел и акрилни бои, то някои могат да правят творбите си в кири-е. "Кири" на японски означава режа, а "е" е наставката, която се слага за картина, т.е. рязани картини", допълни Иванова.
Тя е първият автор в България, който започва да реже цветни кири-е картини.
"Занимавам се с
В четвъртък на покрива на гараж в Пекъм, южната част на столицата на Великобритания, Банкси нарисува вълк на сателитна чиния, който изглежда така, сякаш животното вие към луната. Творбата беше открадната посред бял ден от маскирани мъже час след като авторът я публикува в профила си в Инстаграм. Полицията разследва случая.
В петък местните жители на Уолтъмстоу, в източната част на британската столица откриват два пеликана над магазин за риба.
Шестото произведение на Банкси е протягаща се се котка в Крикълууд, в северозападната част на Лондон. Тълпа от хора освиркаха трима мъже, които демонтираха билборда в Крикълууд. Те казаха, че са били „наети“ от „фирма-изпълнител“ да свалят билборда от съображения за безопасност.